Matura z matematyki - strona głównaEgzamin maturalny od 2015 roku

Matura to bzdura! Tak - ten absurdalny egzamin jest po prostu niepotrzebny.
Państwowy system edukacji jest największym w Polsce producentem fikcji: najpierw udaje że uczy, a potem sprawdza czy umiesz to, czego cię nie nauczył. Jest poza tym niesłychanie kosztowny - całe ministerstwo tzw. edukacji wraz z przybudówkami typu CKE czy kuratoria, można zlikwidować bez większej szkody dla poziomu szkolnego nauczania. Uczeń zdobywa wiedzę w szkole, a nie w urzędach.
Zatroskanym o kwestię kwalifikacji na studia przypomnę, że kiedyś uczelnie same sobie świetnie z tym radziły organizując egzaminy wstępne.
Tym, którzy uważają, że gdy nie będzie tego egzaminu, to uczniowie nie będą się uczyć, odpowiadam: a teraz się uczą? Nie ma bata na nieuctwo, bo władza oświatowa idiotycznymi przepisami wymusza masowe przepuszczanie do następnych klas osób, które balansują na granicy wtórnego analfabetyzmu. Gdy ktoś uważa, że przesadzam, to niech wpisze w serwisie youtube hasło "Matura to bzdura" i przekona się, że ludzie po 12-13 latach łażenia do szkoły prezentują nieraz poziom 8-latka. Ktoś ich paręnaście razy przepuścił do następnej klasy....

Szkolne poznawanie matematyki to bardzo często nauka schematów rozwiązywania prostych, typowych problemów matematycznych, rozwiązywanych zazwyczaj przy wprowadzaniu danego działu matematyki. Tymczasem duch egzaminu maturalnego od kilku lat idzie w przeciwnym kierunku: procent zadań nietypowych, wymagających "pomyślunku" i umiejętności wykorzystania teoretycznej wiedzy systematycznie rośnie.
Inne umiejętności są kształcone w nauczaniu (dobieranie schematu do danego problemu), a inne są wymagania na maturze z matematyki (twórcze poszukiwanie drogi do rozwiązania problemu). Ten stan powoduje, że nawet zdolni maturzyści mają na egzaminie duże problemy.

Pozostaje mieć nadzieję, że materiały, które w serwisie www.maturzysta.info znajdzie dotknięty maturą nieszczęśnik, pomogą mu samodzielnie odkryć drogę do twórczego spojrzenia na matematykę. Skoro szkoła nie uczy, to maturzysto - naucz się sam! Powodzenia.

Do matury 2015 obowiązuje nowa podstawa programowa z matematyki.
Podstawę programową dla liceum (poziom podstawowy i rozszerzony) można pobrać tutaj:
Podstawa programowa matematyki dla liceum (zakres podstawowy i rozszerzony)

Nowe podstawy programowe z przedmiotów pokrewnych można pobrać tutaj:
Podstawy programowe: matematyka, zajęcia techniczne, zajęcia komputerowe

CKE opublikowała sporo materiałów dotyczących matury z matematyki na zasadach obowiązujących licealistów począwszy od matury w maju 2015 roku. Aby te informacje przeanalizować, maturzysta musi poświęcić sporo czasu na przeglądnięcie wszystkiego i wybranie z nadmiaru informacji - tych najistotniejszych. Dokonalismy takiej subiektywnej segregacji i poniżej zawarliśmy "niezbędnik maturzysty":

Prosimy przez zakładkę Kontakt przesyłać ewentualne sugestie: jakie inne materiały powinny się znaleźć w "niezbędniku maturzysty".